March 25, 2021 - 13:10 AMT
The peacekeepers of the Humanitarian Response Center delivered humanitarian aid provided by Russia's public organizations and charitable foundations to Stepanakert, the capital of Artsakh (Nagorno-Karabakh), the Russian Ministry of Defense reports.
More than 50 types of medical equipment and consumables, such as defibrillators, electrocardiographs, disposable sheets, face masks, antiseptics and other medical equipment, were delivered to the hospital in Stepanakert.
Also, the students of Karabakh's secondary school named after Alexander Griboyedov were gifted 350 books, including textbooks and fiction, as well as board games, sent by Moscow schoolchildren and their parents.
As part of the implementation of the trilateral statement of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia dated November 9, 2020, Russian peacekeepers continue to assist in the restoration of peaceful life in Nagorno-Karabakh.