March 11, 2009 - 00:15 AMT
The European Commission released EUR 3 million in budget support to Armenia from the Food Security Programme (FSP). The European Commission Food Security Programme in Armenia is an instrument of balance of payments and national budget support. The EC Food Security Programme has been supporting the State Budget of the Republic of Armenia since the 1997 fiscal year. Since then 10 annual Programmes were successfully completed granting € 96.5 million for direct budget support and € 5.5 million for technical assistance and follow up.
PanARMENIAN.Net learned from Delegation of the European Commission to Armenia, that with the successfully implemented EC Food Security Programme 2007-2008, the total FSP contribution to Armenia's development sum up to EUR 105 million.
The overall objectives of the EC Food Security Programme for 2007-2008 were in tune with the Armenian Poverty Reduction Strategy and aim i) to contribute to the overall effort by the Government and the society to reduce poverty though sustainable economic growth and development, and ii) to maintain the momentum for reform in agriculture.
The specific objective of the EC Food Security Programme for 2007-2008 was to assist the Government of Armenia to improve the design, management, delivery and effectiveness of state programmes and services in agriculture that are aimed at reducing food insecurity, and particularly to improve efficiency in the area of animal health and phytosanitary policy.