April 23, 2021 - 12:51 AMT
The recognition of the Armenian Genocide has been included in the European Parliament Report on the 2019-2020 Commission Reports on Turkey, Member of the European Parliament from Sweden Charlie Weimers said in a tweet on Thursday, April 22, two days before the Armenian Genocide Remembrance Day.
"Very glad that the Foreign Relations Committee decided to include a recognition of the Armenian Genocide in the EU Parliament Report on the 2019-2020 Commission Reports on Turkey. Good show of solidarity by colleagues," Weimers wrote.