March 11, 2009 - 20:28 AMT
Terrorism is a decisive factor in Turkey's foreign policy, and she will spare no effort and means to fight against it, said Abdullah Gyull, Turkey's president in Tehran at the Forum held by the Economic Cooperation Organization (ECO) member-states. He appealed to ECO members, Iran first of all to play a more active role in fighting against terrorism in the region.
Turkey's President also expressed his hopes that ECO will be able to find ways to settle the Arab and Israeli conflict. Turkish media also reported that Abdullah Gyull passed US President, Obama's personal message on to President Ahmadinezhad. Turkey pretended to play the role of a mediator in rebuilding American and Iranian relations. Although the US State Department has already denied the fact of the "so-called message to Iran's president through Gyull."
ECO was formed in 1985 by Turkey, Iran, and Pakistan. Later, Afghanistan, Azerbaijan, Turkmenistan, Tajikistan, Kyrgyzstan and Kazakhstan joined the organization.