May 26, 2021 - 11:08 AMT
The U.S. Army's Cyber Warfare Support Battalion is going to use the "lessons learned" during recent conflicts, including the war in Nagorno-Karabakh, Lt. Gen. Stephen Fogarty told the Association of Old Crows CEMA conference.
“We’re going to get the first [Expeditionary Cyber Team] out this summer [to] run it through its paces,” Lt. Gen. Fogarty said. “We’re going to try out a series of ideas that we had” in the field, he added, Breaking Defense reports.
“Much of it is has been influenced by the lessons-learned” from recent conflicts, he said, especially the Azerbaijan-Armenia war over Nagorno-Karabakh.
But Fogarty disagrees with the widespread wisdom that Azerbaijan defeated Armenia primarily through the power of drones. After all, before Azerbaijan’s Unmanned Aerial Systems (UAS) could attack Armenian targets, they first needed to find them. They needed to electronically blind or disable their defenses. And above all, they needed commanders to pull together a wide range of information and quickly make the decision to strike – before the target moved on and was lost.