Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan has spoken about 60 Armenian prisoners of war still being held in Azerbaijan, which he said is a verified number, but added that information about 110 more captives requires confirmation.
Pashinyan made the remarks during election debate on Public Television on Thursday, June 17. No official information has been published about the real number of prisoners of war and other detainees since the end of hostilities.
The acting PM also noted that 3,705 soldiers were killed in the 44-day war unleashed by Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh), while 268 people are missing.