June 23, 2021 - 18:58 AMT
DENK, a Turkey-backed party that won three seats in the Dutch parliament this spring, joined a resolution adopted by the parliament last week, calling on the foreign minister to pressure Azerbaijan to immediately release the Armenian prisoners of war and other captives, Armenpress reports.
The party leaders are claimed to be closely linked to Turkish president Recep Tayyip Erdoğan’s Justice and Development Party (AKP).
They have a record of serving the interests of Turkey and Azerbaijan and never criticize Erdoğan and Turkish government policies.