March 17, 2009 - 20:06 AMT
The Foreign Affairs Ministry of Germany carries out a world program "Partner Schools of the Future." Within the framework of the program assistance in the field of teaching will be rendered to those schools which have demonstrated high results.
The goal of the program is to create a global net of 1000 schools, where pupils are expected to get a very good education. The main focus will be on teaching foreign languages, particularly, German.
The program "Partner Schools of the Future" is supported by the Goethe Institute.
The Sardarapat Secondary school in Armavir marz has already been selected as such. An agreement with the Armenian school will be concluded with the Georgian Goethe Institute. The Ambassador of Germany to Armenia Andrea Viktorina, the representatives from the Ministry of Education and Science will be present at the ceremony of signing the agreement. The ceremony is scheduled to take place in the Sardarapat school.