July 15, 2021 - 12:15 AMT
Armenia International Airports CJSC announced on Thursday, July 15 that the negotiations are completed and Lufthansa will be entering the Armenian market on August 13.
The airline will operate flights between Frankfurt (Germany) and Yerevan three times a week. Flights from Frankfurt to Yerevan will operate on Tuesdays, Thursdays and Sundays, and from Yerevan to Frankfurt on Mondays, Wednesdays and Fridays.
Lufthansa is a part of the Lufthansa Group, which already has a strong presence in Armenia. Austrian Airlines has been operating flights from Vienna to Yerevan for the past 20 years, Brussels Airlines now offers 5 weekly flights from Brussels to Yerevan and Eurowings will soon operate direct flights from Cologne beginning from August 5.
“We, as Lufthansa Group airlines, are pleased to increase our presence at Zvartnots International Airport in Yerevan and introduce our brand new route Yerevan-Frankfurt with 3 weekly flights. After 20 years of successful operations of Austrian Airlines flights to Yerevan, starting on August 13, our largest carrier, Lufthansa will enter the market, and offer our travelers from Armenia even more opportunities to connect to the world. With the new connections, the Lufthansa Group will soon offer up to 16 weekly flights from Yerevan to Vienna, Brussels, Cologne and Frankfurt,” said René Koinzack, General Manager Sales Ukraine, Belarus, Turkmenistan and South Caucasus.