March 21, 2009 - 15:14 AMT
Prosperous Armenia was the first to submit a full list of candidates for Yerevan Mayor and Council of Deans at oncoming elections of May. 31.
"The party is ready for the fair play and has serious position," Prosperous Armenia MP Naira Zohrabyan told PanARMENIAN.Net reporter, adding that party list includes serious and competitive candidates.
''We had no differences at discussions. People who are devoted to their work and the party were offered as candidates. Harutyun Kushkyan, No.1 in the list has long proved himself an experienced leader and manager. He's followed by Mkhitar Mnatsakanyan and Margarita Zakharyan who're also ready to assume this major responsibility.''
When questioned about the party's preparations for the election campaign and main points of the election program, Naira Zohrabyan responded, ''Our program was developed by professionals who put special emphasis on the social and economical sphere, giving first priority to the preservation of architecture, solution of ecological problems, cleanness and landscaping of our city.''