October 7, 2021 - 11:26 AMT
The Armenian government has decided to issue bonds for the Diaspora. The problem of whether issuing Diaspora bonds by Armenia is expedient has been regularly raised, but the government is now looking to regulate the issue by legislation.
The Armenian government needs to invest the financial resources of the Diaspora in the economy, and the funds should not be donated, but lent to the country. Chairman of the Financial Market Members Association Karen Zakaryan told the Public Radio on Wednesday, October 6 that the government will issue retail bonds, whose yield is slightly lower than in the event of conventional bonds.
The Diaspora bonds will be issued in dollars may be available for $100 each․ The matter is still under discussion.
The Diaspora High Commissioner Zareh Sinanyan noted that the government came up with the idea in 2018, discussed it for a long time, and now a research phase is underway to determine the "mood" and how feasible the idea is. The initiative is also a way to generate money quickly in emergency situations, says the Chief Commissioner for Diaspora Affairs.