March 23, 2009 - 20:54 AMT
Yesterday, upon expiry of Yerevan Mayor and Council of Deans candidates' lists application term, a meeting was held at Central Elections Committee to announce participation of 6 parties and 1 political block in elections due on May 31, 2009, RA CEC Press Secretary Tatev Ohanyan stated.
Prosperous Armenia was the first to submit a full list of candidates on Mar. 20. RA Health Minister Harutyun Kushkyan is No.1 in the list, followed by MP Mkhitar Mnatsakanyan and ESU Professor Margarita Zakharyan. The list includes 122 candidates.
Standing Mayor of Yerevan, the ex -Head of Kentron Community Gagik Beglaryan tops the Republican Party's candidates list, followed by Avan Community Administration Head Taron Margaryan and Hrach Poghosyan. The list includes 180 candidates.
Dashnaktsutyun Party nominated MP Artsvik Minasyan, architect Albert Achemyan and doctor Norayr Davtyan as the first three runner-ups in a list of 51 candidates.
Orinats Erkir submitted a lengthy list including 101 candidates. No.1, MP Heghine Bisharyan is followed by Doctor of Medicine Henrikh Bakunts and Doctor of Economy Georgi Vahanyan.
RA Socialist Workers' Party list is topped by Party Leader Movses Shahverdyan, followed by entrepreneur Ashot Mughentsyan and the Head of Civil Engineering Department at the Ministry of Municipal Affairs Yurik Martirosyn. The list includes 29 candidates.
Tigran Karapetyan tops the list of People's Party of Armenia candidates, followed by PPA Political Council Chairman Artak Harutyunyan and Slavyanski University's Medico-Biological Department Dean Hrachik Vardapetyan. Party's election list includes 20 candidates.
ANC was the only political block to submit its candidates list to CEC. The list includes 167 candidates with the first RA President Levon Ter-Petrosyan as No.1, Leader of People's Party of Armenia Stepan Demirchyan as No.2 and ANC coordinator Levon Zurabyan as No.3.