October 27, 2021 - 14:39 AMT
Armenian President Armen Sarkissian and Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman met in Riyadh on Wednesday, October 27 and spoke about teh need to develop relations, the President's office said reveals.
Sarkissian is visiting Saudi Arabia as "one of the pivotal countries of the Arab-Islamic world" – the first such trip in the history of independent Armenia.
The Armenian President attended the 5th Conference of the Future Investment Initiative, as did heads of many states, members of governments, heads of well-known transnational and global companies, as well as businessmen.
During the conference, Sarkissian and bin Salman talked about the need to develop relations between the two countries and their future. It was noted that the rich historical ties between the two peoples are a good basis for building future interstate relations.