A one-month-old baby infected with Covid-19 died in Armenia on Friday, October 29, Chief of Staff of the Yerevan State Medical University Shushan Danielyan reports.
The infant was admitted to Muratsan University Hospital Complex in the capital of Yerevan on October 19 and was placed on a ventilator a week later.
"The child had a coronavirus infection," Danielyan said, urging he public to get the vaccines in order to protect themselves and their families. The public servant did not reveal whether the infant had any underlying health conditions.
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 2096 to reach 304,546 on October 29 morning. So far, 265,936 people have recovered, 6232 have died from the coronavirus in the country, while 1288 others carrying the virus have died from other causes.