November 3, 2021 - 14:58 AMT
Armenian Ambassador to the United States Lilit Makunts held a discussion-meeting with more than a dozen members of the Congressional Caucus on Armenian Issues in Capitol Hill on Tuesday, November 2 and stressed the need for the unconditional repatriation of Armenian prisoners of war from Azerbaijan.
Makunts expressed her gratitude to the Members of Congress for their constant support to Armenia, the issues that concern to Armenian people, and for the adoption of pro-Armenian resolutions in Congress. In particular, the adoption of resolutions on the recognition of the Armenian Genocide, as well as the one condemning the aggression unleashed by Azerbaijan against the people of Artsakh (Nagorno-Karabakh) were stressed.
The Ambassador briefed Members of Congress on the democratic reform program implemented by the Armenian government, the agenda of the Armenian-American relations and current regional security issues. In that context, she emphasized the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
Ambassador Makunts also introduced the challenges and the humanitarian crisis that have emerged in the aftermath of the 44-day war, emphasizing the need for the unconditional repatriation of Armenian prisoners of war and captured civilians held in Azerbaijan.