March 25, 2009 - 18:06 AMT
In the nearest future VivaCell-MTS does not plan to raise tariffs for mobile services, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian told a news conference on Wednesday. "We'll take every effort to lower our tariffs to make our services more affordable to company subscribers," Ralph Yirikian stated.
Yirikian noted that company's services are updated on a monthly basis. VivaCell-MTS has scheduled an extensive service program in 2009, so novelties will appear in mobile services market every 10 to 15 days.
Yet VivaCell-MTS didn't manage to avoid financial crisis consequences. Thus, the company income decreased by 13% in the fourth quarter of 2008 as compared to the beginning of the year. 2009 results are still in summarization process.
Still, Yirikian stressed that company's customer base is currently serving over 2,065 million subscribers against 2,05 million registered in the end of February.
VivaCell-MTS Armenia's leading mobile operator. Mobile Tele Systems (MTS), the largest mobile operator in Russia and CIS, owns 80% of company's shares, the remaining 20% are owned by Fattouch Lebanese Investment Group.