March 27, 2009 - 16:40 AMT
Counterfeiting, storage and realization of fake money are deemed the most serious among economic crimes, since they undermine foundations of economy, Head of Senior RA Police Department for Organized Crime Prevention (SDOCP) Hunan Poghosyan told a news conference on corruption and economic crimes prevention.
"Fake money is not often found in circulation. We've confiscated the total of AMD 999 300, and AMD 315 000 worth of metallic coins. Still we're seriously concerned about crime rate increase: 80 cases of money counterfeiting in 2008 against 57 cases in 2007. AMD1000 and 5000 notes are being mostly counterfeited," says Poghosyan. The authorities are concerned about the counterfeit of metallic money, as serious machinery is required to strike metallic coins, whereas, to counterfeit paper money, only Xerox machines are necessary. He found it difficult to name the country of fake money origin.
According to SDOCP Head, to repair current situation the Department undertook steps to increase investigations' effectiveness. Money Counterfeiting Prevention program took effect in Dec. 30, 2008 to strengthen prevention methods, intensification of police collaboration and other interested structures. Hunan Poghosyan ventured a supposition that steps undertaken will allow money counterfeiting prevention struggle and register a positive shift in the discovery of economic crimes.