December 17, 2021 - 13:10 AMT
Hexact, a leader in change detection, web monitoring and work automation, is ending the year with 400% growth, a brand new platform and its first pre-seed round. The startup currently processes over 60 million automated tasks a day empowering customers from 160 countries with over 20% of its user base on paid plans.
This year Hexact launched Hexomatic, a unique no-code work automation platform along with over 70 product updates across the Hexowatch, Hexometer and Hexomatic platforms. Together with their growing community of users, these factors contributed to rapid growth in almost all key indicators.
To support their growth, Hexact has tripled their headcount and is actively recruiting with new vacancies announced.
“Recently, led by Formula VC, Crosspring, Untapped Ventures and BANA - Business Angel Network of Armenia have invested in Hexact, closing the first Pre-seed round since bootstrapping the company three years ago. Together we look forward to growing our automation movement and empowering more businesses with AI powered sidekicks.,” said Stepan Aslanyan, Hexact CEO and Co-Founder.
A big step towards achieving the goals of Hexact was the three-year cloud commitment agreement with SADA and Google Cloud in November, which was signed to promote innovation and growth. At the same time, Hexact also joined the Google Cloud Build Program and Google Cloud Partner Program.
About Hexact
The Hexact ecosystem consists of three core platforms: Hexowatch is your AI sidekick to monitor any website for visual, content, source code, technology, availability or price changes. Hexometer provides proactive website monitoring. Hexomatic is a no-code, work automation platform that enables you to harness the internet as your own data source, leverage the most sophisticated AI services, and a crowdsourced team of human assistants to automate time-consuming tasks.