January 18, 2022 - 12:13 AMT
Acba Bank has announced that it is bringing Apple Pay to its customers as a safer, more secure and private way to make payments, which helps customers avoid handing their payment card to someone else, touching physical buttons or exchanging cash — and uses the power of iPhone to protect every transaction. Customers simply hold their iPhone or Apple Watch near a payment terminal to make a contactless payment.
Every Apple Pay purchase is secure because it is authenticated with Face ID, Touch ID, or device passcode, as well as a one-time unique dynamic security code. Apple Pay is accepted in grocery stores, pharmacies, taxis, restaurants, coffee shops, retail stores, and many more places.
Customers can also use Apple Pay on iPhone, iPad, and Mac to make faster and more convenient purchases in apps or on the web in Safari without having to create accounts or repeatedly type in shipping and billing information. Apple Pay makes it easier to pay for food and grocery deliveries, online shopping, transportation, and parking, among other things.
Apple Pay can also be used to make payments in apps on Apple Watch. Security and privacy are at the core of Apple Pay. When customers use a credit or debit card with Apple Pay, the actual card numbers are not stored on the device, nor on Apple servers. Instead, a unique Device Account Number is assigned, encrypted, and securely stored in the Secure Element, an industry-standard, certified chip designed to store the payment information safely on the device.
Apple Pay is easy to set up. On iPhone, simply open the Wallet app, tap +, and follow the steps to add Acba bank’s credit or debit cards. Once a customer adds a card to iPhone, Apple Watch, iPad, and Mac, they can start using Apple Pay on that device right away. Customers will continue to receive all of the rewards and benefits offered by Acba bank’s cards.
More information on Apple's and Acba Bank's websites.
Acba Bank was founded in 1996. Acba Bank is one of the leading financial institutions in Armenia, that provides numerous banking services to its customers. The bank issues and services international VISA and MasterCard, as well as local ArCa payment cards. Acba bank is also the exclusive representative of American Express payment system in Armenia, moreover, it is servicing JCB Japan international cards. The bank allows customers to manage accounts for free via Acba digital online platform and application from anywhere in the world, without visiting the bank. Acba Bank has 63 branches (including the Head Office): 19 of the branches are located in Yerevan and the others - in the 10 marzes of Armenia. The bank also has around 180 ATMs on the entire territory of Armenia. The bank has around 1 500 employees.