The Armenian Genocide Museum Institute will hold a Holocaust Remembrance Week from January 27 to February 2, the AGMI reveals in a Facebook post.
A visit to the Holocaust Memorial in Yerevan will take place on the first day of the Remembrance Week. On January 29,
On January 29, the public lecture "A Second-Generation Journey: From Schindler’s List to the Creation of the Johannesburg Holocaust & Genocide Centre" from Tali Nates, Director of the Johannesburg Holocaust & Genocide Center, will be delivered at AGMI Conference Hall.
On February 2, an event dedicated to the Armenian rescuers of the Jews during the Holocaust will be held at AGMI Conference Hall, followed by a meeting with Anna Khachatryan, granddaughter of Harutyun Khachatryan, the Yad Vashem Righteous among the nations.