February 4, 2022 - 10:37 AMT
The next meeting of the special representatives of Armenia and Turkey in the normalization process will take place on February 24 in Vienna, Armenian Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan said Thursday, February 3.
Armenia has appointed Vice President of the National Assembly Ruben Rubinyan for the talks, while Turkey has dispatched former Ambassador to the United States Serdar Kilic as special representative.
The envoys held their first meeting on January 14 Moscow, Russia, in what the Armenian Foreign Ministry described "a positive and constructive atmosphere".
On February 2, mutual charter flights were resumed between Turkey's largest city Istanbul and the Armenian capital of Yerevan.