April 5, 2022 - 17:18 AMT
An armed incident took place on the border between Azerbaijan and Iran, during which the Azerbaijanis killed an Iranian citizen, Interfax.az reports.
According to the State Border Service of Azerbaijan, 6 people attempted to cross the border from Iran to Azerbaijan. One of them identified as Behnam Belayi was killed, with border guards later discovering a Kalashnikov assault rifle and three packages of drugs with a total weight of over 32 kg with him.
"The remaining five people, taking advantage of the reedy terrain and darkness, were able to go into hiding," the Border Service said.