The Lyublinsky District Court in Moscow has handed prison terms to five Azerbaijani people who were involved in interethnic clashes in the Russian capital in 2020, TASS reports citing the press service of the court.
In July 2020, against the background of the escalation on the Armenian-Azerbaijani border, clashes between Armenians and Azerbaijanis took place in various parts of the world too. In Moscow, several people wearing medical masks attacked individuals in cars with Armenian license plates. Shortly thereafter, seven people from Armenia attacked the restaurant Bakinsky Dvorik in the southwest of Moscow.
"The court found Alakbarov E., Valiev B., Hamidov P., Ismailov T., Kafarov A. guilty of hooliganism and sentenced them to 2 years and 8 months in prison in a penal colony," the press service said. Two other ddefendants were handed suspended sentences.