May 19, 2022 - 14:40 AMT
The United States recognizes the role of the population of Nagorno-Karabakh in deciding its future, Ambassador of the United States of America to Armenia Lynne Tracy said in an interview with Armenpress, published on Thursday, May 19.
"We continue to believe that the key to a peaceful, democratic, and prosperous future in the region is a negotiated, comprehensive, and sustainable settlement of all remaining issues related to or resulting from the Nagorno-Karabakh conflict," Tracy said.
"Self-determination of peoples is a key, though not the only, internationally recognized principle to achieve this goal, and, in the context of a comprehensive settlement of the conflict, the United States, as a co-chair country of the OSCE Minsk Group, recognizes the role of the population of Nagorno-Karabakh in deciding its future."
The ambassador said it is U.S. policy that the status of Nagorno-Karabakh remains to be resolved, and that there is no military solution to the conflict.
"We continue to believe that the issues that led to the fighting in 2020 and are the root of the lasting tensions need to be addressed through negotiation and through a comprehensive settlement, according to internationally recognized principles, including territorial integrity, self-determination of peoples, and the non-use of force. We encourage further peace negotiations and stand ready to engage bilaterally and with like-minded partners, including through our role as an OSCE Minsk Group Co-Chair," Tracy said.
"Let me emphasize that there is no military solution to the conflict. The United States remains committed to promoting a peaceful, democratic, and prosperous future for the South Caucasus region. This includes applying existing mechanisms for direct communication to find comprehensive solutions to all outstanding issues, and to normalize their relations through the conclusion of a comprehensive peace agreement."