June 24, 2022 - 13:28 AMT
Despite ongoing Azerbaijani aggression against Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh), President Joe Biden has, yet again, waived Section 907 restrictions on U.S. aid to Azerbaijan, clearing the way for continued U.S. assistance to the Aliyev regime, reported the Armenian National Committee of America.
“President Biden’s decision to green-light military aid to Azerbaijan by waiving Section 907, again, emboldens President Aliyev to continue his illegal imprisonment of Armenian POWs, deadly attacks against Artsakh, and ongoing occupation of sovereign Armenian territory,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian. “The ANCA will continue to work with U.S. Senate and House leaders to zero-out U.S. military aid to Azerbaijan and restrict presidential waiver authority of Section 907.”
The ANCA has been running an online campaign urging President Biden and Congress to maintain section 907 restrictions on U.S. aid to Azerbaijan.
During his run for office, on October 14th, 2020, then-candidate Biden stated that the United States must “fully implement and not waive requirements under Section 907 of the Freedom Support Act to stop the flow of military equipment to Azerbaijian.” As President, he first reversed his position on the issue on April 23, 2021 – on the eve of his historic announcement properly recognizing the Armenian Genocide. “American recognition of the Armenian Genocide comes with responsibilities, among them, not arming or abetting Azerbaijan’s drive to complete this crime,” commented ANCA Executive Director Aram Hamparian at the time. “Any action by President Biden that green-lights U.S. aid to the Aliyev regime runs counter to his clear stand and, more profoundly, the spirit of his recent recognition of the Armenian Genocide.”
Section 907, enacted in 1992, establishes statutory restrictions on U.S. assistance to the Government of Azerbaijan “until the President determines, and so reports to the Congress, that the Government of Azerbaijan is taking demonstrable steps to cease all blockades and other offensive uses of force against Armenia and Nagorno-Karabakh.” Congress included a Section 907 waiver in the FY2002 Foreign Operations, Export Financing, and Related Programs Appropriations Act. U.S. presidents – Republican and Democrat – have waived Section 907 annually ever since.