July 19, 2022 - 17:55 AMT
The United States will not stand by as Azerbaijan continues its belligerency against the Armenian people, Congressman Adam Schiff has said, according to the Armenian National Committee of America.
Schiff made the remarks after the recent U.S. House passage of Amendment #121 to the FY2023 National Defense Authorization Act (H.R.7900) The measure calls for a report by the State Department and Defense Department that would detail the use of U.S. parts in Turkish drones used by Azerbaijan against Armenia and Artsakh; Azerbaijan’s use of white phosphorous, cluster bombs and other prohibited munitions deployed against Artsakh; Turkey’s and Azerbaijan’s recruitment of foreign terrorist fighters during the 2020 Artsakh war.
“Over the course of 44 days starting in September 2020, Azerbaijan perpetrated a horrific war and humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, killing thousands of Armenians and forcing thousands more to flee their ancestral homelands,” Schiff said.
“And to this day, Azerbaijan continues to illegally detain Armenian soldiers who have been subject to torture. Azerbaijan also threatens thousands of innocent civilians who live in fear of another attack and invasion. It is of the utmost urgency that we understand the full extent to which Azerbaijan has violated international law so that we can hold the Aliyev regime to account, and send a strong message that America will not stand by as Azerbaijan continues its belligerency against the Armenian people.”