April 9, 2009 - 22:20 AMT
Over AMD 2 billion will be invested in ArmRosGazprom within the framework of Gas Supply System Repair and Reconstruction Program, ArmRosGazprom Press Service reported.
Over AMD 150 million will be allocated to gas supply regime control in apartment buildings of Yerevan.
ArmRosGazprom CJSC has monopoly rights for supply and distribution of Russian natural gas on the Armenian market. The company was founded in 1997. Gazprom Public Corporation authorized capital share comprises 80%. Armenian Government holds 20% of capital share.