April 11, 2009 - 20:51 AMT
Opera singer Artak Kirakosyan sustained spinal column injury in May 2008 accident. Within recent 11 months the singer was undergoing the fist stage of his treatment.
Artak Kirakosyan will leave for Germany to undergo medical examination and receive further treatment. Founder of Kohar ensemble Harutyun Khatchatryan will cover expenses for further rehabilitation of the singer.
At today's news conference Artak Kirakossyan expressed his gratitude to cultural and political workers of Armenia, who organized to charitable arrangements to collect means for treatment.
Within the last 3 months, 3 charity concerts had been organized in Yerevan and Gyumri, that allowed to collect 60% of the sum necessary for the first step of treatment.
When questioned by PanARMENIAN.NET reporter if he intends to continue with singing, Artak Kirakosyan responded that singing was the first thing he did after he came to consciousness.
He said he will not give up and believes he'll be able to return to the scene after his recovery.
In the evening of May 26, 2008 a concert rehearsal dedicated to the Day of the First Republic was going on. Because of sudden wind, the metallic construction with lighting fixtures crashed down on children and Artak Kirakossyan, who was badly injured along with a young girl.
The girl died as a result of injuries received, 26-year old Artak Kirakosyan has injured his spinal column.