April 14, 2009 - 18:10 AMT
Iran -Armenia railway construction is the most significant project ever implemented by joint efforts of Iran and Armenia, Garnik Asatryan ESU Iranology Department Head told a news conference in Yerevan.
"Armenia-Iran railway construction should have been launched long ago. This is a serious project which might herald a new Silk Route and allow Armenia to break out of isolation.
Geographically, the railway construction is not an easy task, requiring consistence on behalf of RA and Iranian authorities.''
On Mar. 3 in Yerevan a Draft Memorandum of Understanding on Iran-Armenia railway construction was signed between Armenia and Iran. The railway will be 470 km long, with 410 km of the main line passing trough Armenia's territory. Iran-Armenia railway construction is expected to be completed in 5 years.