October 11, 2022 - 15:23 AMT
Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić has sent a letter to Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, requesting to provide “detailed and precise information on the measures taken by the Azerbaijani authorities” regarding a video depicting the execution of Armenian PoWs by the Azerbaijani military.
In a letter dated October 10, Burić weighed in on footage showing the murder of the Armenian servicemen who were taken captive during Azerbaijan’s
“Considering the alarming and shocking reports received recently, I feel obliged to request from your Ministry detailed and precise information on the measures taken by the Azerbaijani authorities regarding allegations under Articles 2 and 3 of the European Convention on Human Rights”, the CoE Secretary General said in her letter. “I refer to recent video footage allegedly depicting extreme violence against Armenian prisoners of war, including extrajudicial killings. Please be informed that the Council of Europe will follow the issue very closely in line with the mandate provided by the European Convention on Human Rights, to ensure full respect for the Organization’s standards.”