April 15, 2009 - 19:01 AMT
Turkish Minister of Culture signaled a new phase for joint reconstruction of Ani, RA Deputy Minister of Culture Gagik Gyurjyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
In 2007 opening ceremony of newly reconstructed Surb Khach church was held on Akhtamar Island of Van Lake in Turkey.
According to Gyurjyan, Turkish Minister of Culture Atilla Koch was offered to participate in reconstruction of Ani the ancient Armenian capital.
A discussion was to be scheduled between Armenian and Turkish presidents. Koch gave his agreement, yet the follow-up letter of RA Culture Minister haven't been replied since.
''Turkish -Armenian collaboration in Ani reconstruction project can give Armenian professionals an access to information obtained during 19 century's archaeological expeditions conducted by Nikohayos Mar and Toros Toramanyan. Besides, the joint work will guarantee construction work' compliance with international reconstruction standards.
Turkish Minister of Culture Ertogul Gyunai expressed his readiness to collaborate in the reconstruction of Ani, yet stipulating for NKR conflict settlement.
Turkish Minister of Culture plans to establish cultural collaboration between the two countries, involving joint cultural projects between Turkey, Armenia and Azerbaijan, Hurriyet Daily News reported.