April 15, 2009 - 19:29 AMT
On Apr 13, 5 persons who were preparing to video film Armenian-Turkish border were detained, RF FSS in Armenia Press Service told a PanARMENIAN.Net reporter.
As RA legislation forbids video shooting the frontier, the detained were asked to show identity documents. National Security Service group was summoned from Armenia to see them off to Turkish side of the border. The detained filed no complaints, they even thanked the frontier guard for refreshments, RF FSS in Armenia Press Service reported
As reported by Zaman, Five Turkish journalists were briefly detained on Monday by Armenian forces after they attempted to film the Turkish-Armenian border without permission from Armenian authorities.
The journalists were taken to a police station on the border, where they were offered tea, coffee and cookies. The journalists were released after two hours, reporting cordial treatment by the Armenian forces.