April 17, 2009 - 22:11 AMT
Armenian-Turkish relations and football diplomacy are up against a deadlock, Heritage Party Leader Raffi Hovhannesyan stated. "Either both parties should move on without preconditions, or political gambles, which are getting increasingly dangerous to us, will be no good."
"We lost part of our motherland. We're not China or America who managed to solve their political problems through sport," he said.
According to Raffi Hovhannesyan, either Turley or Armenia are not ready to sign any document.
He also stressed that negotiations should be open to society. "Still, all we know is the statement of RA FM Edward Nalbandian, saying NKR conflict and Genocide issues were not touched upon during negotiations." Failure to fully assess national interests can lead to serious consequences for the whole Armenian nation. "The issue is more serious than we could imagine. And in my view, the authorities are not even trying to protect national interests," Raffi Hovhannesyan stated.
Dwelling on Turkish Prime Ministers yesterday's statement on Turkey perceiving Armenia as an aggressor, Rafffi Hovhannesyan stated that Turkey should look back upon its history to see the vast number of occupied lands Turkey is built upon.