April 18, 2009 - 18:33 AMT
The project was initiated by RA Ministry of Culture and "Hrant Matevosyan" Cultural Foundation. By their invitation, Russian writer Andrey Bitov visited the park and planted there the first two Lebanon cedars in commemoration of his long friendship with the great Armenian writer.
"My mother's surname is Kedrova, that's why Hrant's son and I decided to plant cedars in the park. May they have a long life and symbolize the memory of our mothers, Olga Kedrova and Mrs. Arousyak. No wonder we're so close with Hrant's children. Nothing in the word happens by mere accident. It's a sign from Heaven," Andrey Bitov said while planting the tree with Zaven Karyan, Hrant Matevosyan's childhood friend.
The colleagues of the great writer - Rouben Hovsepyuan, Hrachya Saroukhyan, Felix Meloyan. Levon Khechoyan, Zorayr Khalapyan and Vahaghn Grigoryan also planted trees in the yard of Hrant's native home.
Andrey Bitov was born in Leningrad. He started writing in 1956. In 1957, he entered the Institute of Mines in Leningrad, where he participated in the activities of the literary union where he wrote poems. Imitating Victor Golyakin, he started writing short absurdist stories which were first published in 1990. In interviews, he often called himself a non-professional writer. From 1960 till 1978, he published 10 fiction books. Andrey Bitov has been a member of the Writers' Union since 1965. In 1978, his novel "Pushkin's Home" was published in the US. In 1979, Bitov was one of the authors of the "Metropol" uncensored almanac. His works haven't been published since 1986.
"Perestroyka" created new opportunities for the writer: trips abroad, symposiums and public activities. In 1988, he was one of the founders of the Pen Club and in 1991 became its President. Bitov was also one of the founders of "Bagage" Informal Association.