April 22, 2009 - 13:43 AMT
In 2008 museums of Erebuni (Yerevan) and Hermitage (Saint Petersburg) agreed on publication of 2 catalogues that would include photos of Urartu times exhibits stored in European museums.
According to Erebuni museum director Ashot Piliposyan, they work to set criteria for catalogue design and publication for already a month.
"According to our agreement Russians will cover half of the cost and Armenians will get half number of printed copies," said Pilipostyan and added that catalogue will be published within 2-3 years.