The European Commission notes that all signatories to the Rome Statute are obliged to execute the arrest warrant for Russian President Vladimir Putin and Russian Children's Ombudsman Maria Lvova-Belova, Vice President of the European Commission Věra Jourová has said, according to Ukrinform.
The statement was made in Strasbourg during the European Parliament's plenary session on hearings on the forced deportation of Ukrainian children by Russians.
The International Criminal Court (ICC) issued the arrest warrant for Putin, alleging that he is responsible for war crimes, and has focused its claims on the unlawful deportation of children from Ukraine to Russia.
In late March, Russia warned Armenia of "serious consequences" if it submits to the jurisdiction of the International Criminal Court (ICC). RIA, a state Russian news agency, cited a source in the Russian Foreign Ministry as saying that Moscow regarded Armenia's ICC plans as "unacceptable".
The President of the National Assembly of Armenia, Alen Simonyan, said in earlier April that Armenia did not need to quickly ratify the Rome Statute. He also described conversations about Armenia arresting Putin as absurd.