May 4, 2023 - 13:31 AMT
Azerbaijani President Ilham Aliyev has claimed that Armenia must confirm it has no territorial claims against Baku by declaring that “Karabakh is part of Azerbaijan”, Interfax.az reports.
Aliyev made the remarks at the fourth international conference on "Shaping the Geopolitics of Greater Eurasia: from past to present and future" in the Nagorno Karabakh town of Shushi on Wednesday, May 4.
Aliyev said Armenia signed the Prague Declaration in October 2022 and he Sochi Declaration that same month, expressing “consent on the adoption of the Alma-Ata Declaration of 1991 as the basis for the normalization of relations”.
“They should say what I said, namely, Karabakh is Azerbaijan, I am waiting for it. I hope that time will come,” he said.
“And it is important that Armenia itself is now more open than some of Armenia's friends in the West, talking about its actual recognition (of Azerbaijan’s territorial integrity).”