More than 200 smart and promising young people selected out of 500 applicants will get to participate in the CaseKey Business Case Competition 2023, whose title sponsor this year is Byblos Bank Armenia.
This is a unique format that enables participants to get to know a company's business, its culture, and solve an actual business problem.
Now in its third edition, CaseKey serves as a platform for students and young professionals to learn from outstanding specialists and coaches, solve real business problems posed by Armenian companies and come up with solutions for them.
Byblos Bank Armenia, which is marking its 15th anniversary this year, has decided to celebrate such an important milestone with meaningful projects and finance academic and practical educational initiatives.
On the first trainings day on June 10, Byblos Bank Armenia CEO Hayk Stepanyan met with the participants and spoke from his own experience in business management and administration.
“The competition is an excellent opportunity for young talents to obtain practical knowledge in today’s fast-paced world. Working on actual business cases will help them gain a competitive advantage in their careers and the knowledge and skills to craft winning strategies. I am positive that every participant will emerge with a deeper understanding of the business world, and we are here for you every step of the way,” noted Hayk Stepanyan.
Founding President of CaseKey Business Case Competition Arshak Karapetyan believes that the partnership with Byblos Bank Armenia symbolizes the sides’ shared commitment to fostering entrepreneurship and driving innovation in the business landscape
"Together, we aim to unlock the potential of young minds, empowering them to become the next generation of change makers. We look forward to a successful collaboration with Byblos Bank Armenia and are excited about the positive impact we can create together. With their invaluable support, we are confident that the CaseKey Business case Competition will continue to be a platform for aspiring youth to thrive and transform their solutions into tangible realities," said Arshak Karapetyan.
Throughout CaseKey 2023, the Bank will provide full support to the participants, help them develop their practical capabilities.
Byblos Bank Armenia CJSC is celebrating its 15th anniversary this year and will introduce a number of proposals and initiatives throughout the year.
The Bank was founded and opened the doors of its first branch in 2007. Today, the Bank has four branches in Yerevan where customers access various banking services and receive financial advice. The Bank provides its customers corporate-retail banking services that meet the highest international standards.