April 27, 2009 - 16:09 AMT
Turkey and Syria start unprecedented joint military exercise on April 27. According to Turkish Defense Ministry, the exercise will be conducted in Syria, along the Turkish border, and will last until April 29.
Turkish Defense Ministry's press office said that goal of the joint training is to strengthen cooperation between land forces of the two countries.
According to experts, announcement on joint exercise to be held by NATO member Turkey and NАТО antagonist Syria showed up in framework of U.S. President Barack Obama's efforts to alleviate the situation in Middle East.
Israel declared it will watch carefully Turkish-Syrian military exercise.
It's worth mentioning that а day before Turkey declared intention to sign a memorandum of understanding and military cooperation with Kuwait, MIGnews.com reported.