Russia will support Armenia to achieve Genocide recognition
Very probably, US forced Armenia and Turkey into signing the "road map", Russian MP Maxim Mischenko said in Tsahkadzor, during RA President Serzh Sargsyan's meeting with young politicians representing 15 countries. According to the Russian MP, Turks wouldn't have launched aggression in early 20th century but for Anglo-Saxons' support. "In this particular case, we deal with a conflict between land and sea civilizations," he added.
Russia will support Armenia in achieving recognition of Armenian Genocide. "As much as genocide recognition is concerned, Russia will definitely support Armenia whereas US and England will give more support to Turkey," Mischenko said.