These days, Yerevan has become a gathering place for Armenian and foreign businessmen, researchers, and investors. On December 1 and 2, the second conference, "Science and Business Days 2023," was held in Yerevan at the National Academic Theater named after G. Sundukyan. The main speaker of this year's event was scientist, writer, and philosopher Nassim Nicholas Taleb. Ralph Yirikian, Director General of Ucom, was among the guests of honor and speakers.
"The future is, of course, technological, and those countries that adapt to the changing environment succeed. We are future-oriented and have embarked on Ucom's massive network modernization program. We hope that this development will provide new opportunities and speeds not only to our population but also to the enterprises of our country, to their development and progress," said Director General of Ucom Ralph Yirikian.
During the conference, many innovative ideas were discussed, focusing on the challenges facing humanity, as well as the success stories of Armenian businesses and the mutual connection between business and science.
The "Science and Business Days" conference was held in Armenia for the first time in 2022, with the keynote speaker being the Nobel Prize laureate, Lebanese-Armenian molecular biologist Artem Patatutyan. Other speakers included astrophysicist Garik Israelyan, a professor at New York University in Abu Dhabi, sociologist and publicist Georgi Derlugyan, and others.
This year's discussion at the "Science and Business Days 2023" conference was about the author and philosopher Nassim Nicholas Taleb, author of the books "The Black Swan" and "Antifragility," which made this year's conference different from the previous one.
Ucom is the fastest fixed and mobile communication service provider in Armenia and the absolute leader in providing IPTV and fixed Internet services. The company implements many social responsibility programs by supporting technological and scientific events.