December 11, 2023 - 16:40 AMT
The Ucom team paid a visit to the Lori SMART Center of the Children of Armenia Charitable Foundation (COAF), accompanied by Director General of Ucom Ralph Yirikian, to deliver gifts to the children. 55 COAF beneficiary children received uKid smartwatches prepared by the Ucom staff and Smartcom company. The initiative aims to safely and securely integrate technology into children’ lives.
"We encourage and support children's access to technological innovation. Smartwatches not only contribute to children's development and technological access, but also establish a secure connection between the parent and the child, thereby ensuring the child's safety”, said Director General of Ucom Ralph Yirikian.
The national telecommunications operator has provided the smarwatches, allowing parents to monitor their child's movements using uKid smartphone application. Additionally, Ucom has provided SIM cards with the uKid tariff plan, granting children its free usage for a year.
"Today, graduates of our Child Development Program at the COAF SMART Center — designed for children ages 3-5 — received smartwatches as gifts from Ucom and Smartcom. These special devices will bring our little learners one step closer to advanced technology while ensuring mechanisms for parental control," said COAF Executive Director Liana Ghaltaghchyan.
During the visit, Ralph Yirikian also toured the SMART Center, got to know the children, talked about the center's facilities and the services provided.
The Children of Armenia Fund (COAF) is a non-profit, non-governmental organization aimed at improving the quality of life in rural Armenia, with a particular focus on children and youth. COAF’s target development areas are education, healthcare, as well as social and economic development. COAF launched its programs in 2004, starting in one village and expanding to over 80 villages and communities across the country with an investment of more than $70 million, impacting well over 100,000 people across rural Armenia.