May 5, 2009 - 19:39 AMT
When asked about Nabucco member states' upcoming meeting in Prague, President of European Integration organization Karen Bekaryan told a PanARMENIAN.Net correspondent that Nabucco prospects still remain vague. "Even if parties sign some document during the meeting, it will be of declarative character," he noted.
"There are lots of factors giving rise to many questions. For instance, which country's gas will be delivered via Nabucco pipeline or who will fund the project," he said. According to Mr. Bekaryan, the global financial situation keeps investors from making investments in political projects having no economic background.
Political scientist Alexander Makarov agreed with his colleague, noting that USD 8 billion is currently a large sum for Europe in global crisis circumstances, and the project cannot be realized within the coming 1.5 year period.