May 6, 2009 - 17:58 AMT
The "road map" is not yet an agreement between Armenia and Turkey. As a guideline, it just declares Yerevan and Ankara's intention to normalize bilateral ties, RA Deputy Foreign Minister Karine Kazinyan told today's news conference, adding that the document will be introduced to public only after full elaboration and RA Government's decision on publicizing its contents.
With regard to possibility of Armenian-Turkish border opening, Mrs. Kazaryan stressed that Armenia can no longer remain in isolation, while border opening requires normalization of bilateral ties.
On April 23, Armenian and Turkish Foreign Ministers reached agreement on normalization of bilateral ties. The document was signed through intermediary of Swiss Foreign Ministry.