March 11, 2024 - 16:07 AMT
Ameriabank has been named the Best Bank in Armenia in sustainable finance for 2024. The achievement marks the fourth consecutive win for Ameriabank for fundinginitiatives designed to mitigate the negative impacts of climate change and help build a more sustainable future.
Ameriabank stands as the sole recipient from Armenia to have been honored with the prestigious award since its inception in 2019.
The winners, selected in 53 countries and territories, were chosen by the editors of Global Finance, based on entries, as well as independent research. Criteria for evaluation included governance policies and goals as well as measurable achievements in environmental and social sustainability financing.
“Climate change concerns, regulations and increasing investor awareness have ensured growing demand for sustainable investments,” said Global Finance funder and editorial director Joseph Giarraputo. “Innovations in clean technologies, green finance instruments, and data analytics are also making sustainable finance more attractive and accessible, creating new market opportunities for banks.
“Years ago, when we made the strategic decision to redirect our efforts towards sustainable and green financing, we were confident that our commitment would pay off. The growing prioritization of sustainability by businesses and governments around the world proves how true and justified was our decision to integrate sustainable practices into our operations. Today, sustainability is not merely an option but a prerequisite for securing future growth and creating long-term value," Artak Hanesyan, CEO at Ameriabank, commented.
To note, Ameriabank has a long-term commitment to creating a sustainable environment and supporting customers’ transition towards a carbon neutral economy. The Bank has developed a Green Bond Framework which is consistent with the International Capital Market Association’s (“ICMA*”) current Green Bond Principles (“GBP”) and is in alignment with the UN Sustainable Development Goals (SDGs).
Since 2009, Ameriabank has financed more than USD 225 million worth energy efficiency and renewable energy projects with the support of various international financial institutions and impact investors․