March 26, 2024 - 13:22 AMT
Threats against Armenia in Azerbaijani media channels are unacceptable, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar said in a post on X on Monday, March 25.
“Genuine negotiations on border delimitation are needed and all territorial disputes must be settled peacefully and as part of an agreed process,” Klaar added.
After the meeting held on the Armenian-Azerbaijani border on March 7, the press service of Azerbaijan’s Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev released a message regarding the immediate surrender of 4 Armenia villages. Prime Minister Nikol Pashinyan said at a meeting with the residents of the nearby village of Voskepar that if the Armenian side refuses to discuss border demarcation and delimitation with Azerbaijan, there could be a war by the end of the week.