May 13, 2009 - 23:06 AMT
On the day of the Eurovision contest's first semfinal, FSB agents managed to avert a terrorist act plotted by unknown gunmen. Not far from "Olympic" sport complex, security officials found a polyethelene package containing 6 bullets (calibre: 9 mm). The incident occurred a few hours before the start of the contest. The singers were to make their entrance at 23:00p.m. Moscow time, while the ammunition was found at 19:30 p.m.
It's noteworthy, that a few days before the concert, Day.az predicted such developments, announcing that no terrorist act could be allowed during Eurovision 2009 contest. According to the Azerbaijani news site, "the Armenians who launched terrorist act in Moscow can now anticipate deteroriation in speedily developing Russian-Turkish ties".
Similarly, the Azeri press found "Armenian trace" in the gunshot of students in Baku Oil Academy. Particularly, Bakililar.az disseminated information that "Georgian law enforcement agencies and special services identified the Armenian who aided Farda Gadirov in plotting the conspiracy. Law enforces are now undertaking measures to arrest the conspirator. In that connection, Azerbaijani Interior Ministry has set up a special group in Georgia.
As reported by Paata Zakareishvili, such accusation against Armenians is so absurd that no one pays attention to it in Georgia. "There's no Azerbaijani investigative group in the country. These are false stories ivented by the Azeri press," Mr. Zakareishvili stressed, adding that no one in Georgia was going to comment on such obvious lie.