May 14, 2009 - 22:06 AMT
Yerevan State University (YSU), the oldest higher educational institute in capital city, is celebrating its 90th anniversary. In that connection, university's student council plans to organize a range of events within the coming one-year period. Celebrations began on May 15, with screening of "Shushi Legend" (Director: Samvel Tadevosyan).
Considering that historical-linguistic faculty was the first University department, and that Armenia celebrated Shushi Liberation Day just a couple of days ago, we decided to start celebrations with screening of "Shushi Legend", Chair of YSU Student Council Tsolak Apopyan told a PanARMENIAN.NET correspondent.