May 18, 2009 - 17:27 AMT
US citizen Nazareth Berberyan, who was declared missing about a month ago, was found dead on May 15, in a roadside ditch on Yerevan-Sevan highway (25.5 km.). Traces of violence were found on his body. Yerevan Investigative Department has launched an inquest. No details are reported as to crime details or alleged criminals' names.
On May 15, 8:00 p.m., US citizen, entrepreneur Nazareth Berberyan left his apartment in Amiryan str. and never came back. Yerevan Police did not report to media any details on Berberyan's mysterious disappearance. Neither did they give any information as to whether a criminal case was filed in that connection. It is only known that investigation is conducted based on Section 1, Article 104 of RA Criminal Code (murder).
Nazareth Berberyan's car (dark green Toyota Land Cruiser) was found near Zvarthnots airport's waiting hall.
Berberyan's family lives in the south of California State. He had an apartment in the centre of Yerevan. Recently, Berberyan started the construction of "Linare Company" hotel. Nazareth Berbeyan was also the owner of the carpet making factory of Ararat province, Armenia. As confirmed by the family and friends of the deceased, he didn't have enemies. Nazareth Berberyan had his private business in Armenia since 1999.