May 19, 2009 - 19:00 AMT
During Eurivision 2009 contest, Azerbaijan voted for Armenian singers Inga and Anush Arshakyans, Thomas Niedermayer, representative of German Digame mobile company told a PanARMENIAN.Net correspondent, noting at the same time that he was entitled to specify the exact number of votes received from Azerbaijan.
Mr. Niedermayer also said that Armenian Public Television reported to the company that the screen part displaying number for voting in favor of Armenian singers was closed during Eurovision 2009 contest. He also added that the information is currently being verified.
Digame company is a subsidiary of German T-Mobile network, offering large-scale services of telephone and SMS voting.